Darujte
zdravie a krásu

Odstránenie lipómu (tukovej hrčky)

Odstránenie lipómu

Lipóm alebo tuková hrčka je obvykle ohraničený malý uzlík, ktorý pomaly rastie v podkoží. Najčastejšie sa vyskytujú u pacientov vo veku 40 až 60 rokov, no nachádzame ich u ľudí každého veku. Jeden pacient má často viacero lipómov na rôznych miestach (v podpazuší, na chrbte, krku i ramenách). Lipómy nie sú fixované na podklad, takže sú na pohmat pohyblivé a pružné

Tukové hrčky sú väčšinou neškodné – ide o tzv. lipómy – nezhubné tukové nádorčeky. Pod kožou sa môžu nachádzať aj iné typy hrčiek, napríklad celkom neškodné gangliony (nervové uzlinky nad kľúčnou kosťou) alebo fibrómy (nezhubné väzivové nádory v oblasti hrudníka) a ďalšie.

Na neškodnosť hrčky sa však neoplatí spoliehať bez odbornej kontroly dermatológom. Môže totiž ísť napríklad aj o zhubný liposarkóm alebo iné ochorenie. Aj samotné lipómy môžu signalizovať nejaké ďalšie ochorenie, takže váhanie nie je na mieste. Každú podkožnú hrčku by mal pre istotu skontrolovať odborník. A to aj vtedy, keď vám hrčka neprekáža.

Ako prebieha vyšetrenie a odstránenie lipómov

Prvým krokom pred odstránením lipómu je stretnutie a konzultácia s dermatológom (kožným lekárom). Takže ak ste si našli podkožnú hrčku, objednajte sa do našej dermatologickej ambulancie.

Skúsený dermatológ vám skontroluje kožu, vyhodnotí veľkosť, umiestnenie a povahu lipómu a na základe vyšetrenia stanoví ďalší postup.

Ako odstrániť lipóm? Odstránenie lipómu u nás na klinike prebieha dvomi spôsobmi. Prvým je klasické chirurgické odstránenie tukovej hrčky skalpelom, tzv. excízia. Druhým spôsobom je rýchle a bezbolestné použitie laseru, tzv. CO2 excízia. Odstránenie lipómov laserom však vykonávame len vtedy, ak máme istotu, že tuková hrčka nepredstavuje zdravotné riziko. Pri čo i len najmenšom podozrení na problémový lipóm odstránenie musí byť chirurgické.

Po chirurgickom odstránení posielame lipóm na histologické vyšetrenie, ktoré určí pôvod a prípadnú rizikovosť podkožnej hrčky. Na výsledky z histológie si nejakú dobu počkáte, ale ihneď ako ich budú k dispozícii, vás budeme kontaktovať. Ďalší postup závisí od výsledkov histologického vyšetrenia.

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Čo by ste mali vedieť pred odstránením tukovej hrčky

Odstránenie lipómov nie je niečo, čo by vás malo desiť, a nemusíte sa na to ani špeciálne pripravovať. Ide o jednoduchý, bezpečný a prakticky bezbolestný zákrok – miesto vopred umŕtvime lokálnou anestéziou. Zákrok sa vykonáva ambulantne a nemá vplyv na zdravé tkanivá. Vhodnú metódu odstránenia tukovej hrčky zvolí skúsený lekár na základe veľkosti a charakteru hrčky.

Ranu väčšinou nie je potrebné zašiť. Ale ak áno, náš lekár ju uzatvorí stehmi. Stehy nechávame 7 až 14 dní a následne k nám opäť prídete, aby sme ich vybrali a skontrolovali.

Nič nenechávame na náhodu. Preto aj v prípade, že by nebolo potrebné šitie, sa uvidíme ešte raz. Po uplynutí jedného až dvoch mesiacov (podľa typu zákroku a predpokladanej histológie) od zákroku si vás zavoláme na kontrolu, aby sme sa ubezpečili, že je všetko v poriadku.

Cenník
Odstránenie výrastkov - cena      
  1 ks do 10 ks nad 10 ks
Odstránenie drobných výrastkov, mílií, fibrómov, xantelasmy, seboroických verúk laserom   90€  individuálne
Odstránenie podkožných tukových hrčiek od 49€ individuálne individuálne
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka do 1cm 18€ - -
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka nad 1cm 27€ - -
     1 osoba
Vstupné vyšetrenie / konzultácia 28€ - -
Anestetický krém (podľa rozsahu a lokality) 5 - 30€    
Vyberte pobočku:
Žilina
Žilina
OC Tambor
Prielohy 8430/1B,
010 07, Žilina - Solinky


[email protected]
+421 950 526 846
MUDr. TERÉZIA GRIGĽOVÁ dermatológ špecialista

Atestovaná kožná lekárka s viac ako 10 ročnou praxou v estetickej a korektívnej medicíne. Prax absolvovala na najlepších klinikách v Bratislave (Esthetic, Mediskin, Ústav lekárskej kozmetiky), kde mala možnosť pracovať s rôznymi laserovými a terapeutickými prístrojmi a spolupracovať s najlepšími odborníkmi na estetickú dermatológiu. Pri svojej práci tieto skúsenosti rada využíva a kombináciou rôznych techník sa snaží o čo najlepší výsledok pri riešení rôznych dermatologických problémov.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov.
Teraz výhodnejšie
O čom píšeme
článok / 03 2023
Začervenaná, citlivá a podráždená pleť, či pleť s rosaceou potrebuje veľmi jemné zaobchádzanie s&...
článok / 21 2022
Chcete aby vaša pleť žiarila ? Trpíte rozšírenými pórmi? Pomocou cielených aktívnych látok a jemnej ex...
článok / 21 2022
Akné patrí medzi jedno z najčastejších ochorení pleti.  Vznik akné  môže závisieť od mnohých fakt...